„En jak nauka” to cykl rozmów z uczonymi, ekspertami w różnych dziedzinach, na tematy, które dotyczą świata nauki. Chcemy zrozumieć zasady i metody, którymi nauka się posługuje. Zderzamy się z wyzwaniami, jakie przed nią stają i zmaganiami uczonych, by jak najprecyzyjniej wyjaśnić i opisać rzeczywistość. Nie obywa się bez dyskusji o nowych odkryciach i uznanych teoriach, które być może wymagają weryfikacji. Szczególnym zainteresowaniem obdarzamy naukowe koncepcje, które starają się wyjaśnić pochodzenie Wszechświata i życia, w tym człowieka. Szukamy argumentów zarówno ZA, jak i PRZECIW nim. Sprawdzamy też, w jaki sposób nauki przyrodnicze i ścisłe oddziałują na kulturę i życie codzienne. A przede wszystkim mamy przyjemność wglądu w świat, do którego nie zawsze jest dostęp i spotkań z naukowcami, którzy są naszymi po nim przewodnikami.
YouTube
Czy w dzisiejszym stechnicyzowanym świecie warto studiować filozofię? Co zyskujemy, kiedy podejmujemy się takiego wysiłku i co tracimy, kiedy takiej okazji nie mamy? Jakie są walory osobiste, zawodowe czy społeczne osoby, która miała do czynienia z filozofią? Odpowiedzi na te pytania padają w rozmowie z nestorem polskiej filozofii, uczniem Izydory Dąmbskiej i Romana Ingardena, profesorem Janem Woleńskim, emerytowanym, acz ciągle aktywnym uczonym z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nasz gość to profesor nauk humanistycznych, filozof analityczny, teoretyk prawa, logik, epistemolog i filozof języka, badacz koncepcji prawdy. Zafascynowany jest dokonaniami szkoły lwowsko-warszawskiej. Za osiągnięcia na tym polu został wyróżniony Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych. Przed nami pierwsza część rozmowy. Zaprasza Mira Jankowska.
Pozostałe podcasty z cyklu „En jak nauka” można znaleźć na naszym profilu na platformie Soundcloud, oraz w serwisie YouTube.
„EN jak… nauka”, bo warto wiedzieć i rozumieć więcej!