Niniejszy tekst stanowi trzecią część recenzji książki Jasona Rosenhouse’a, The Failures of Mathematical Anti-Evolutionism, Cambridge University Press, New York 2022, s. 310. Cała recenzja w języku angielskim dostępna jest również na stronie internetowej autora: BillDembski.com.
Aby pokazać czytelnikom, że traktuje sprawę poważnie i jest śmiałym, odważnym myślicielem, Rosenhouse rzuca rękawicę: „Antyewolucjoniści dobrze wypadają przed przyjaznymi odbiorcami, ponieważ w takim środowisku mówcy nigdy nie płacą ceny za to, że ktoś wykaże im błąd. Reakcja byłaby znacznie bardziej chłodna, gdyby te same argumenty przedstawiali przed odbiorcami mającymi odpowiednie kwalifikacje. Spróbuj powiedzieć w sali wypełnionej matematykami, że potrafisz obalić teorię ewolucji za pomocą kilku skleconych naprędce obliczeń probabilistycznych, i zobacz, jak daleko cię to zaprowadzi”1.
Z przyjemnością podejmę rękawicę rzuconą przez Rosenhouse’a. W gruncie rzeczy zrobiłem to już wcześniej. Przedstawiałem swoje idee i argumenty w salach wypełnionych nie tylko matematykami, ale również biologami i różnymi naukowcami reprezentującymi dziedziny, których dotyczą moje badania. Dobrym przykładem jest moje przemówienie na temat zagadnienia zachowania informacji, wygłoszone w 2014 roku na Uniwersytecie Chicagowskim. Pomysłodawcą był mój dawny konsultant w zakresie fizyki Leo Kadanoff. Całe przemówienie oraz dyskusja są dostępne na platformie YouTube:
W takich przemówieniach przedstawiam sporo szczegółów i trudno byłoby uznać, że są to sklecone naprędce obliczenia probabilistyczne, choć w jednym przemówieniu (w odróżnieniu od wielotygodniowego seminarium) nie da się zaprezentować wszystkich szczegółów i muszę odsyłać słuchaczy do moich recenzowanych publikacji (których Rosenhouse w swojej książce nie cytuje).
Moje wyzwanie dla Jasona Rosenhouse’a
Jeśli moje przemówienia spotykają się z chłodnym przyjęciem, to nie dlatego, że moje idee czy badania nie mają żadnej wartości merytorycznej. Chodzi raczej o to, że widoczna w wyzwaniu rzuconym przez Rosenhouse’a uprzedzona pogarda jest powszechnie podzielana przez darwinistów, którzy zdominowali kręgi akademickie. Na przykład towarzysz broni Rosenhouse’a – Jerry Coyne, biolog ewolucyjny z Uniwersytetu Chicagowskiego – usiłował zmusić Leo do odwołania mojego przemówienia w 2014 roku, ale Leo nie jest człowiekiem, którego da się zastraszyć. Przemówienie odbyło się zgodnie z planem (Leo przesłał mi kopie licznych e-maili, które Coyne wysłał mu w próbie przekonania go do wycofania zaproszenia dla mnie). Gwoli ścisłości, chętnie wezmę udział w debacie z Rosenhouse’em bądź każdym matematykiem, inżynierem, biologiem lub jakimkolwiek innym uczonym, który uważa, że potrafi obalić moje tezy.
William A. Dembski
Oryginał: The Challenge from Jason Rosenhouse, „Evolution News & Science Today” 2022, June 18 [dostęp 19 V 2023].
Przekład z języka angielskiego: Dariusz Sagan
Źródło zdjęcia: Pixabay
Ostatnia aktualizacja strony: 19.5.2023
Przypisy
- J. Rosenhouse, The Failures of Mathematical Anti-Evolutionism, Cambridge University Press, New York 2022, s. 270–271.
Literatura:
- Rosenhouse J., The Failures of Mathematical Anti-Evolutionism, Cambridge University Press, New York 2022.