„En jak nauka” to cykl rozmów z uczonymi, ekspertami w różnych dziedzinach, na tematy, które dotyczą świata nauki. Chcemy zrozumieć zasady i metody, którymi nauka się posługuje. Zderzamy się z wyzwaniami, jakie przed nią stają i zmaganiami uczonych, by jak najprecyzyjniej wyjaśnić i opisać rzeczywistość. Nie obywa się bez dyskusji o nowych odkryciach i uznanych teoriach, które być może wymagają weryfikacji. Szczególnym zainteresowaniem obdarzamy naukowe koncepcje, które starają się wyjaśnić pochodzenie Wszechświata i życia, w tym człowieka. Szukamy argumentów zarówno ZA, jak i PRZECIW nim. Sprawdzamy też, w jaki sposób nauki przyrodnicze i ścisłe oddziałują na kulturę i życie codzienne. A przede wszystkim mamy przyjemność wglądu w świat, do którego nie zawsze jest dostęp i spotkań z naukowcami, którzy są naszymi po nim przewodnikami.
YouTube
Życie na Ziemi powstało bardzo szybko. Można przypuszczać, że w ciągu mniej więcej 200 milionów lat. To niesamowicie krótki czas. A jeśli tak, to nie mogło to być metodą prób i błędów, bo to zbyt mało czasu na taki proces – twierdzi profesor Jan Kopcewicz, biolog molekularny z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. I kontynuuje: – Musi istnieć jakieś prawo natury, według którego powstaje życie. W drugim odcinku rozmowy z naszym gościem pytamy nie tylko o to, czym jest życie i jak współczesna nauka odpowiada na to pytanie, ale także o zasadę kopernikańską oraz o silną i słabą zasadę antropiczną. Poruszamy także kwestię panspermii, gdzie wspólnym mianownikiem jest twierdzenie o pozaziemskich źródłach życia. Profesor Kopcewicz chętnie odwołuje się w nagraniu do swojej najnowszej książki „Pytania o życie”, która, jak wskazuje tytuł, porusza podobne zagadnienia. Przypomnijmy, że nasz gość jest emerytowanym profesorem nauk przyrodniczych Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu, w którym pełnił także funkcję rektora. Na kolejny odcinek podcastu „En jak nauka” zaprasza Mira Jankowska.
Pozostałe podcasty z cyklu „En jak nauka” można znaleźć na naszym profilu na platformie Soundcloud, oraz w serwisie YouTube.