„En jak nauka” to cykl rozmów z uczonymi, ekspertami w różnych dziedzinach, na tematy, które dotyczą świata nauki. Chcemy zrozumieć zasady i metody, którymi nauka się posługuje. Zderzamy się z wyzwaniami, jakie przed nią stają i zmaganiami uczonych, by jak najprecyzyjniej wyjaśnić i opisać rzeczywistość. Nie obywa się bez dyskusji o nowych odkryciach i uznanych teoriach, które być może wymagają weryfikacji. Szczególnym zainteresowaniem obdarzamy naukowe koncepcje, które starają się wyjaśnić pochodzenie Wszechświata i życia, w tym człowieka. Szukamy argumentów zarówno ZA, jak i PRZECIW nim. Sprawdzamy też, w jaki sposób nauki przyrodnicze i ścisłe oddziałują na kulturę i życie codzienne. A przede wszystkim mamy przyjemność wglądu w świat, do którego nie zawsze jest dostęp i spotkań z naukowcami, którzy są naszymi po nim przewodnikami.
YouTube
Splątanie kwantowe to najbardziej zagadkowy fenomen w fizyce kwantowej – uważa doktor habilitowany Jan Czerniawski, filozof nauki i fizyk, emerytowany profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. W kolejnej części rozmowy z profesorem usłyszymy o teoriach naukowych, zdaniach bazowych i bardziej podstawowych od nich faktach fenomenologicznych, a także o tak zwanych własnych przedstawieniach faktów. W wywiadzie pada też słynne zdanie Karla Poppera, który twierdził, że gmach nauki zbudowany jest na palach wbitych w grzęzawisko. Co na to nasz gość? O tym w ostatnim już odcinku rozmowy z profesorem Czerniawskim. A w jej części początkowej mamy szansę usłyszeć osobiste świadectwo o tym, ile trudu, samozaparcia i determinacji wymaga praca naukowca, a właściwie droga, która prowadzi do tego, by się nim stać. Serdecznie zapraszam do odsłuchana kolejnego odcinka podcastu „En jak Nauka”, Mira Jankowska.
Pozostałe podcasty z cyklu „En jak nauka” można znaleźć na stronie W Poszukiwaniu Projektu w zakładce Media oraz na naszym profilu na platformie Soundcloud. „EN jak… nauka”, bo warto wiedzieć i rozumieć więcej!