„En jak nauka” to cykl rozmów z uczonymi, ekspertami w różnych dziedzinach, na tematy, które dotyczą świata nauki. Chcemy zrozumieć zasady i metody, którymi nauka się posługuje. Zderzamy się z wyzwaniami, jakie przed nią stają i zmaganiami uczonych, by jak najprecyzyjniej wyjaśnić i opisać rzeczywistość. Nie obywa się bez dyskusji o nowych odkryciach i uznanych teoriach, które być może wymagają weryfikacji. Szczególnym zainteresowaniem obdarzamy naukowe koncepcje, które starają się wyjaśnić pochodzenie Wszechświata i życia, w tym człowieka. Szukamy argumentów zarówno ZA, jak i PRZECIW nim. Sprawdzamy też, w jaki sposób nauki przyrodnicze i ścisłe oddziałują na kulturę i życie codzienne. A przede wszystkim mamy przyjemność wglądu w świat, do którego nie zawsze jest dostęp i spotkań z naukowcami, którzy są naszymi po nim przewodnikami.
🎧 Odtwórz nagranie 🎧
Życie i umieranie to procesy, w których wygaszane są stopniowo własności, przypadłości danego bytu – tłumaczy profesor Anna Latawiec, filozof przyrody i nauki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Z panią profesor rozmawiamy o tym, czym się zajmuje filozofia przyrody oraz czym jest filozofia nauki. Profesor Latawiec jest bowiem specjalistą w obu tych dziedzinach. Fascynuje ją szczególnie kwestia życia i umierania. Wiele uwagi poświęciła filozofii medycyny. I tu pojawiają się kolejne zagadnienia: czy medycyna jest bardziej nauką, czy też może techniką? czym jest życie i czym jest umieranie? na czym polega uporczywa terapia i czy należy ją stosować?
Na te i inne pytania znajdujemy odpowiedź w podcaście z cyklu „En jak nauka”. A do wysłuchania go zaprasza Mira Jankowska.