„En jak nauka” to cykl rozmów z uczonymi, ekspertami w różnych dziedzinach, na tematy, które dotyczą świata nauki. Chcemy zrozumieć zasady i metody, którymi nauka się posługuje. Zderzamy się z wyzwaniami, jakie przed nią stają i zmaganiami uczonych, by jak najprecyzyjniej wyjaśnić i opisać rzeczywistość. Nie obywa się bez dyskusji o nowych odkryciach i uznanych teoriach, które być może wymagają weryfikacji. Szczególnym zainteresowaniem obdarzamy naukowe koncepcje, które starają się wyjaśnić pochodzenie Wszechświata i życia, w tym człowieka. Szukamy argumentów zarówno ZA, jak i PRZECIW nim. Sprawdzamy też, w jaki sposób nauki przyrodnicze i ścisłe oddziałują na kulturę i życie codzienne. A przede wszystkim mamy przyjemność wglądu w świat, do którego nie zawsze jest dostęp i spotkań z naukowcami, którzy są naszymi po nim przewodnikami.
🎧 Odtwórz nagranie 🎧
Zbyt rzadko słyszymy o tym, jak Polacy przyczynili się do poprawy jakości życia ludzi zamieszkujących tereny Syberii. Tymczasem to polscy zesłańcy XIX wieku w dużej mierze doprowadzili do eksploracji tego regionu świata. Formalnie byli więźniami politycznymi Rosji carskiej. W powstaniach listopadowym (1830 r.), krakowskim (1846 r.) czy styczniowym (1863 r.) uczestniczyli bowiem ludzie świadomi wartości tego, o co walczą. A chodziło o odzyskanie niepodległości. To elita intelektualna narodu brała udział w tych walkach i to ona dostawała „bilet” na Syberię.
Wśród polskich zesłańców znaleźli się przyrodnicy i geologowie, inżynierowie, lekarze, muzykolodzy i filolodzy. Oprócz nich trafiali tam też ci, którzy szukali lepszych warunków bytowych, czyli udawali się tam za chlebem. Do tych, którzy przyczynili się do rozwoju Azji syberyjskiej, należą chociażby: Aleksander Czekanowski, Benedykt Dybowski, Jan Czerski, Wiktor Godlewski, Tomasz Zen, Ignacy Sobieszczański, Wiktor Zglenicki, Alfons Koziełł-Poklewski, Józef Adamowski, Bronisław Piłsudski i dziesiątki innych.
O Polakach, którzy nierzadko z powodu monotonii syberyjskiego życia stali się odkrywcami i naukowcami, opowiada ze swadą Medard Masłowski, b. konsul Polski w Kazachstanie, odpowiedzialny między innymi za relacje naukowe z uczelniami w Rosji sowieckiej, wiceprezes fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie. Zaprasza Mira Jankowska.