„En jak nauka” to cykl rozmów z uczonymi, ekspertami w różnych dziedzinach, na tematy, które dotyczą świata nauki. Chcemy zrozumieć zasady i metody, którymi nauka się posługuje. Zderzamy się z wyzwaniami, jakie przed nią stają i zmaganiami uczonych, by jak najprecyzyjniej wyjaśnić i opisać rzeczywistość. Nie obywa się bez dyskusji o nowych odkryciach i uznanych teoriach, które być może wymagają weryfikacji. Szczególnym zainteresowaniem obdarzamy naukowe koncepcje, które starają się wyjaśnić pochodzenie Wszechświata i życia, w tym człowieka. Szukamy argumentów zarówno ZA, jak i PRZECIW nim. Sprawdzamy też, w jaki sposób nauki przyrodnicze i ścisłe oddziałują na kulturę i życie codzienne. A przede wszystkim mamy przyjemność wglądu w świat, do którego nie zawsze jest dostęp i spotkań z naukowcami, którzy są naszymi po nim przewodnikami.
YouTube
Doktor Monika Pytka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie od kilku tygodni przeprowadza nas przez meandry zdrowego stylu życia i dobrego odżywiania się. Pani doktor zwraca uwagę na fakt, że człowiek w całej swojej złożoności zależy w dużej mierze od mikroorganizmów, a szczególnie bakterii fermentacji mlekowej. To te drobnoustroje powodują, że w naszym ciele wytwarzane są warunki sprzyjające nie tylko dla dobrego samopoczucia, ale także umożliwiające poczęcie nowego życia. W poprzednim odcinku rozmowy z naszym gościem mowa była o kobiecej płodności i o tym, jak wiele płeć piękna zawdzięcza tym mikroorganizmom. W najnowszej części wywiadu przenosimy naszą uwagę na mężczyzn i dowiadujemy się, co powoduje, że mężczyzna jest albo nie jest płodny. Przypomnijmy, że doktor Monika Pytka jest technologiem żywności i żywienia człowieka, dietetykiem i doktorem nauk biologicznych o specjalności biochemia. Na rozmowę zaprasza Mira Jankowska.
Pozostałe podcasty z cyklu „En jak nauka” można znaleźć na stronie W Poszukiwaniu Projektu w zakładce Media oraz na naszym profilu na platformie Soundcloud. „EN jak… nauka”, bo warto wiedzieć i rozumieć więcej!