„En jak nauka” to cykl rozmów z uczonymi, ekspertami w różnych dziedzinach, na tematy, które dotyczą świata nauki. Chcemy zrozumieć zasady i metody, którymi nauka się posługuje. Zderzamy się z wyzwaniami, jakie przed nią stają i zmaganiami uczonych, by jak najprecyzyjniej wyjaśnić i opisać rzeczywistość. Nie obywa się bez dyskusji o nowych odkryciach i uznanych teoriach, które być może wymagają weryfikacji. Szczególnym zainteresowaniem obdarzamy naukowe koncepcje, które starają się wyjaśnić pochodzenie Wszechświata i życia, w tym człowieka. Szukamy argumentów zarówno ZA, jak i PRZECIW nim. Sprawdzamy też, w jaki sposób nauki przyrodnicze i ścisłe oddziałują na kulturę i życie codzienne. A przede wszystkim mamy przyjemność wglądu w świat, do którego nie zawsze jest dostęp i spotkań z naukowcami, którzy są naszymi po nim przewodnikami.
🎧 Odtwórz nagranie 🎧
Wielką przyjemnością jest rozmowa z erudytą prof. dr. hab. Aleksandrem Jakimowiczem z Polskiej Akademii Nauk. Zaczyna się ona kwestią powstania i poznawania Wszechświata, sposobów na uchwycenie jego złożoności i niepowtarzalnego uroku. Następnie przechodzimy przez wątek piękna, zarówno w rozumieniu humanistyki, jak i nauk ścisłych. Pojawia się też myśl bezpośrednio dotykająca teorii inteligentnego projektu jako koncepcji naukowej. A kończymy to spotkanie zagadnieniami cywilizacyjnymi.
Pan profesor zajmuje się ekonofizyką, ale także ekonomią, nauką o złożoności, metodologią ekonomii oraz dynamiką nieliniową. W poprzednim odcinku tej rozmowy zatrzymaliśmy się na zagadnieniach polityki energetycznej, bo te kwestie także interesują naszego gościa. Do wysłuchania trzeciej części podcastu zaprasza Mira Jankowska.