„En jak nauka” to cykl rozmów z uczonymi, ekspertami w różnych dziedzinach, na tematy, które dotyczą świata nauki. Chcemy zrozumieć zasady i metody, którymi nauka się posługuje. Zderzamy się z wyzwaniami, jakie przed nią stają i zmaganiami uczonych, by jak najprecyzyjniej wyjaśnić i opisać rzeczywistość. Nie obywa się bez dyskusji o nowych odkryciach i uznanych teoriach, które być może wymagają weryfikacji. Szczególnym zainteresowaniem obdarzamy naukowe koncepcje, które starają się wyjaśnić pochodzenie Wszechświata i życia, w tym człowieka. Szukamy argumentów zarówno ZA, jak i PRZECIW nim. Sprawdzamy też, w jaki sposób nauki przyrodnicze i ścisłe oddziałują na kulturę i życie codzienne. A przede wszystkim mamy przyjemność wglądu w świat, do którego nie zawsze jest dostęp i spotkań z naukowcami, którzy są naszymi po nim przewodnikami.
🎧 Odtwórz nagranie 🎧
Oto ostatnia część rozmowy z uczonym, prof. Jackiem Koronackim z Polskiej Akademii Nauk. Nasz gość jest profesorem nauk technicznych, doktorem habilitowanym nauk matematycznych, długoletnim dyrektorem Instytutu Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk. Zajmował się też analizą molekularnych danych biologicznych.
W tym odcinku poruszamy kwestie eugeniki pozytywnej i negatywnej oraz filozofii końca historii. Pytamy też o książkę naszego gościa pod tytułem „Między obłędem a trwaniem”: czym jest obłęd, jakie są jego przejawy oraz na czym polega trwanie, a przede wszystkim czego dotyczy. Dotykamy też powracającego, niezwykle aktualnego jak się okazuje zagadnienia transhumanizmu i posthumanizmu.
A na koniec zastanowimy się, czy można opisać samego siebie, a jeśli tak, to w jakich kategoriach to zrobić. Profesora Koronackiego pokazuje na własnym przykładzie metodę odkrywania, kim się jest. Zaprasza Mira Jankowska.