„En jak nauka” to cykl rozmów z uczonymi, ekspertami w różnych dziedzinach, na tematy, które dotyczą świata nauki. Chcemy zrozumieć zasady i metody, którymi nauka się posługuje. Zderzamy się z wyzwaniami, jakie przed nią stają i zmaganiami uczonych, by jak najprecyzyjniej wyjaśnić i opisać rzeczywistość. Nie obywa się bez dyskusji o nowych odkryciach i uznanych teoriach, które być może wymagają weryfikacji. Szczególnym zainteresowaniem obdarzamy naukowe koncepcje, które starają się wyjaśnić pochodzenie Wszechświata i życia, w tym człowieka. Szukamy argumentów zarówno ZA, jak i PRZECIW nim. Sprawdzamy też, w jaki sposób nauki przyrodnicze i ścisłe oddziałują na kulturę i życie codzienne. A przede wszystkim mamy przyjemność wglądu w świat, do którego nie zawsze jest dostęp i spotkań z naukowcami, którzy są naszymi po nim przewodnikami.
🎧 Odtwórz nagranie 🎧
W tym krótkim nagraniu profesor Jacek Koronacki z Polskiej Akademii Nauk opowiada o procesie, dzięki któremu ludzkość doszła do zadziwiającego i oszałamiającego rozwoju w postępie technologicznym. A wszystko zaczęło się od maszyn liczących. Wielkim osiągnięciem sztucznej inteligencji w ostatnim czasie jest chat GPT, który staje się wyzwaniem nie tylko dla rozwoju pojedynczych osób, ale także dla dotychczasowego funkcjonowania społeczeństwa.
Przykładem jak rzecz jest rewolucyjna, pokazuje dyskusja, jaka rozgorzała w USA na temat sposobu korzystania z tego niezwykłego oprogramowania. Chat GPT potrafi bowiem w ciągu kilku chwil opracować zagadnienie na każdy temat, w dowolnej formie i poetyce. Młodzież jest zachwycona. Po co się w takim razie męczyć, skoro chat GPT zrobi to za nas? – pytają uczniowie i studenci. Tak oto pojawia się poważne wyzwanie także dla dotychczasowego systemu edukacji oraz kultury.
Zapraszamy do wysłuchania kolejnego podcastu w cyklu „En jak nauka” z uczonym. Nasz gość Jacek Koronacki jest profesorem nauk technicznych, doktorem habilitowanym nauk matematycznych, byłym długoletnim dyrektorem Instytutu Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk. Pan profesor zajmował się też analizą molekularnych danych biologicznych. Rozmowę prowadzi Mira Jankowska.