„En jak nauka” to cykl rozmów z uczonymi, ekspertami w różnych dziedzinach, na tematy, które dotyczą świata nauki. Chcemy zrozumieć zasady i metody, którymi nauka się posługuje. Zderzamy się z wyzwaniami, jakie przed nią stają i zmaganiami uczonych, by jak najprecyzyjniej wyjaśnić i opisać rzeczywistość. Nie obywa się bez dyskusji o nowych odkryciach i uznanych teoriach, które być może wymagają weryfikacji. Szczególnym zainteresowaniem obdarzamy naukowe koncepcje, które starają się wyjaśnić pochodzenie Wszechświata i życia, w tym człowieka. Szukamy argumentów zarówno ZA, jak i PRZECIW nim. Sprawdzamy też, w jaki sposób nauki przyrodnicze i ścisłe oddziałują na kulturę i życie codzienne. A przede wszystkim mamy przyjemność wglądu w świat, do którego nie zawsze jest dostęp i spotkań z naukowcami, którzy są naszymi po nim przewodnikami.
YouTube
Wszystkie odkrycia naukowe biorą swój początek z obserwacji przyrody, to nie są wymysły rozumu – uważa profesor Barbara Płytycz. Homo sapiens jest już poza apogeum swojego gatunku. Potrafimy robić bardzo dużo dobrego, ale i bardzo dużo złego. Jeśli tak będzie dalej, to nasz gatunek będzie wymierał – twierdzi gość kolejnego podcastu „En jak nauka”. Pani profesor nie lubi nazywać siebie ewolucjonistką. Mówi o sobie, że jest biologiem, który stara się patrzeć na świat z punktu widzenia ewolucji. Barbara Płytycz to emerytowany profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, mikrobiolog, immunolog, twórca pracowni immunobiologii ewolucyjnej. Współdziała nadal z Instytutem Zoologii i Badań Medycznych UJ. Jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Pracowała m.in. na uniwersytetach w Norwegii i w Stanach Zjednoczonych. Od dzieciństwa ulubionym sposobem spędzania czasu była zabawa w szkołę, co przerodziło się w umiłowanie do nauczania. W rozmowie z panią profesor także o roli mentorów pojawiających się na drodze naukowej. Do wysłuchania nagrania zaprasza Mira Jankowska.
Pozostałe podcasty z cyklu „En jak nauka” można znaleźć na naszym profilu na platformie Soundcloud, oraz w serwisie YouTube.