„En jak nauka” to cykl rozmów z uczonymi, ekspertami w różnych dziedzinach, na tematy, które dotyczą świata nauki. Chcemy zrozumieć zasady i metody, którymi nauka się posługuje. Zderzamy się z wyzwaniami, jakie przed nią stają i zmaganiami uczonych, by jak najprecyzyjniej wyjaśnić i opisać rzeczywistość. Nie obywa się bez dyskusji o nowych odkryciach i uznanych teoriach, które być może wymagają weryfikacji. Szczególnym zainteresowaniem obdarzamy naukowe koncepcje, które starają się wyjaśnić pochodzenie Wszechświata i życia, w tym człowieka. Szukamy argumentów zarówno ZA, jak i PRZECIW nim. Sprawdzamy też, w jaki sposób nauki przyrodnicze i ścisłe oddziałują na kulturę i życie codzienne. A przede wszystkim mamy przyjemność wglądu w świat, do którego nie zawsze jest dostęp i spotkań z naukowcami, którzy są naszymi po nim przewodnikami.
Oto kolejny odcinek podcastu „En jak nauka”, a jego gościem jest dr hab. Jan Czerniawski, emerytowany profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. W drugiej części rozmowy poruszamy wątek eksperymentów naukowych. Zastanawiamy się, na czym polegało naukowe doświadczenie, które w powszechnej opinii potwierdziło ogólną teorię względności, a przeprowadził je Arthur Eddington. Zresztą w historii było więcej takich eksperymentów, które dzisiaj uważamy za przełomowe, na przykład eksperyment z wahadłem Foucaulta, eksperyment Rutherforda, czy Michelsona-Morleya. Są też inne, tak zwane myślowe eksperymenty jak słynny Kot Schrödingera. O to, czego dowiedzieliśmy się dzięki tym naukowym doświadczeniom, pytamy profesora Jana Czerniawskiego. Przypomnijmy, że nasz gość jest filozofem nauki, ale ma także w swoim dorobku studia z fizyki. Zapraszamy do wysłuchania kolejnego wywiadu, który prowadzi Mira Jankowska.
Pozostałe podcasty z cyklu „En jak nauka” można znaleźć na stronie W Poszukiwaniu Projektu w zakładce Media oraz na naszym profilu na platformie Soundcloud. „EN jak… nauka”, bo warto wiedzieć i rozumieć więcej!