„En jak nauka” to cykl rozmów z uczonymi, ekspertami w różnych dziedzinach, na tematy, które dotyczą świata nauki. Chcemy zrozumieć zasady i metody, którymi nauka się posługuje. Zderzamy się z wyzwaniami, jakie przed nią stają i zmaganiami uczonych, by jak najprecyzyjniej wyjaśnić i opisać rzeczywistość. Nie obywa się bez dyskusji o nowych odkryciach i uznanych teoriach, które być może wymagają weryfikacji. Szczególnym zainteresowaniem obdarzamy naukowe koncepcje, które starają się wyjaśnić pochodzenie Wszechświata i życia, w tym człowieka. Szukamy argumentów zarówno ZA, jak i PRZECIW nim. Sprawdzamy też, w jaki sposób nauki przyrodnicze i ścisłe oddziałują na kulturę i życie codzienne. A przede wszystkim mamy przyjemność wglądu w świat, do którego nie zawsze jest dostęp i spotkań z naukowcami, którzy są naszymi po nim przewodnikami.
🎧 Odtwórz nagranie 🎧
Wyznacznikiem poziomu cywilizacyjnego i kultury życia społecznego jest stosunek do człowieka, a zwłaszcza do najsłabszych. W epoce postmodernizmu, gdzie jednymi z najważniejszych wartości są postęp, przydatność i wydajność pojawia się pytanie, co w takim razie z tymi, którzy nie mogą wykazać swojej przydatności dla społeczeństwa. Mowa tu głównie o osobach starszych i niepełnosprawnych. Jaki stosunek do tych osób wykształca się we współczesnym świecie? Jak człowiek XXI wieku patrzy na starość, śmierć czy upośledzenie fizyczne bądź psychiczne?
Profesor doktor habilitowany Anna Latawiec, filozof nauki i przyrody, część swojego zawodowego zainteresowania poświęciła tej właśnie tematyce. W ostatniej części wywiadu-rzeki z panią profesor rozmawiamy o ludzkiej słabości i starości, o umieraniu, ale także o eutanazji, eugenice i aborcji, a przede wszystkim o sensie życia, bo tym filozofia też się zajmuje. Oto siódma i ostatnia część rozmowy z profesor Anną Latawiec. Zaprasza Mira Jankowska.