„En jak nauka” to cykl rozmów z uczonymi, ekspertami w różnych dziedzinach, na tematy, które dotyczą świata nauki. Chcemy zrozumieć zasady i metody, którymi nauka się posługuje. Zderzamy się z wyzwaniami, jakie przed nią stają i zmaganiami uczonych, by jak najprecyzyjniej wyjaśnić i opisać rzeczywistość. Nie obywa się bez dyskusji o nowych odkryciach i uznanych teoriach, które być może wymagają weryfikacji. Szczególnym zainteresowaniem obdarzamy naukowe koncepcje, które starają się wyjaśnić pochodzenie Wszechświata i życia, w tym człowieka. Szukamy argumentów zarówno ZA, jak i PRZECIW nim. Sprawdzamy też, w jaki sposób nauki przyrodnicze i ścisłe oddziałują na kulturę i życie codzienne. A przede wszystkim mamy przyjemność wglądu w świat, do którego nie zawsze jest dostęp i spotkań z naukowcami, którzy są naszymi po nim przewodnikami.
🎧 Odtwórz nagranie 🎧
W filozofii najważniejsze jest postawienie pytania i refleksja nad danym zagadnieniem – twierdzi profesor Lilianna Kiejzik, historyk filozofii z Uniwersytetu Zielonogórskiego, gość kolejnego podcastu w cyklu „En jak nauka”. Życie bowiem to nie tylko empiria, ale także refleksja, czyli kontemplacja rzeczywistości, w tym także pytanie o szczęście. Człowiek bowiem niezmiennie pyta: co może je przynieść? jak ludziom dać szczęście? Innymi słowy: jak zamienić wodę w wino, a piasek w złoto? Odpowiedzi na te pytania powinna dziś podsuwać nauka. Tymczasem obecnie nawet na uniwersytetach coraz mniej jest zajęć z filozofii czy logiki. Z tego powodu współczesny człowiek nie widzi potrzeby stawiania twórczych pytań i reflektowania nad podstawowymi zagadnieniami. Nie sięga też do korzeni, czyli antyku, nad czym ubolewa nasz gość. Poza tym, zamiast nieustannej wojny i sporu, które są tak zadomowione w obecnej kulturze, znacznie ciekawsza jako forma komunikacji wzajemnej byłaby dyskusja i dialog.
Te i inne zagadnienia filozoficzne fascynowały także wielkich myślicieli rosyjskich przełomu XIX i XX wieku. Światowej sławy Gieorgij Fłorowski – teolog prawosławny, historyk, patrolog, działacz ekumeniczny, twórca renesansu patrystycznego – był wspierany i inspirowany naukowo przez swoją starszą siostrę, Klaudię, zwaną Dusią. To ona ukształtowała go intelektualnie. Własne ambicje akademickie przelała na najmłodszego brata. Była niejako jego „promotorem naukowym”. Kolejny wybitny uczony – o którym wspominamy w rozmowie – Siergiej Bułgakow, teolog, filozof, sofiolog, znalazł z kolei sprzymierzeńca w myśleniu i oparcie w kryzysach w Julii Reitlinger, swojej duchowej córce.
W drugiej części rozmowy o wybitnych, choć mało znanych kobietach, które stały za plecami rosyjskich uczonych, o powstawaniu książki „Drugi plan, czyli kobiety w filozofii rosyjskiej”, a także o pracach poszukiwawczych w archiwach i bibliotekach opowiada ze swadą profesor Lilianna Kiejzik. Zaprasza Mira Jankowska.