„En jak nauka” to cykl rozmów z uczonymi, ekspertami w różnych dziedzinach, na tematy, które dotyczą świata nauki. Chcemy zrozumieć zasady i metody, którymi nauka się posługuje. Zderzamy się z wyzwaniami, jakie przed nią stają i zmaganiami uczonych, by jak najprecyzyjniej wyjaśnić i opisać rzeczywistość. Nie obywa się bez dyskusji o nowych odkryciach i uznanych teoriach, które być może wymagają weryfikacji. Szczególnym zainteresowaniem obdarzamy naukowe koncepcje, które starają się wyjaśnić pochodzenie Wszechświata i życia, w tym człowieka. Szukamy argumentów zarówno ZA, jak i PRZECIW nim. Sprawdzamy też, w jaki sposób nauki przyrodnicze i ścisłe oddziałują na kulturę i życie codzienne. A przede wszystkim mamy przyjemność wglądu w świat, do którego nie zawsze jest dostęp i spotkań z naukowcami, którzy są naszymi po nim przewodnikami.
YouTube
O Albercie Einsteinie mówi się, że wyrzucił z obrazu świata przestrzeń absolutną i eter. Tymczasem to nie do końca jest prawda – twierdzi doktor habilitowany Jan Czerniawski, filozof nauki, a z pierwszego wykształcenia fizyk, emerytowany profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pierwszej części długiej rozmowy usłyszymy, że czasami można nie wiedzieć, co się bada. Okazuje się, że może być to etap na racjonalnej drodze do poznawania rzeczywistości. Doświadczył tego nawet sam Einstein. O uczonych – gigantach: Mikołaju Koperniku, Izaaku Newtonie, Albercie Einsteinie, Hermannie Minkowskim i ich zmaganiach naukowych usłyszymy w kolejnym nagraniu z cyklu „En jak nauka”. Dowiemy się także, czym różni się ogólna teoria względności od szczególnej teorii względności i jak odkrycia uczonych pomagają w tworzeniu teorii naukowych. Na ciekawą wyprawę w świat nauki zaprasza Mira Jankowska.
Pozostałe podcasty z cyklu „En jak nauka” można znaleźć na stronie W Poszukiwaniu Projektu w zakładce Media oraz na naszym profilu na platformie Soundcloud. „EN jak… nauka”, bo warto wiedzieć i rozumieć więcej!