„En jak nauka” to cykl rozmów z uczonymi, ekspertami w różnych dziedzinach, na tematy, które dotyczą świata nauki. Chcemy zrozumieć zasady i metody, którymi nauka się posługuje. Zderzamy się z wyzwaniami, jakie przed nią stają i zmaganiami uczonych, by jak najprecyzyjniej wyjaśnić i opisać rzeczywistość. Nie obywa się bez dyskusji o nowych odkryciach i uznanych teoriach, które być może wymagają weryfikacji. Szczególnym zainteresowaniem obdarzamy naukowe koncepcje, które starają się wyjaśnić pochodzenie Wszechświata i życia, w tym człowieka. Szukamy argumentów zarówno ZA, jak i PRZECIW nim. Sprawdzamy też, w jaki sposób nauki przyrodnicze i ścisłe oddziałują na kulturę i życie codzienne. A przede wszystkim mamy przyjemność wglądu w świat, do którego nie zawsze jest dostęp i spotkań z naukowcami, którzy są naszymi po nim przewodnikami.
Nasz gość podkreśla też, że nieprawdą jest, iż koncepcja Darwina – znana współcześnie jako neodarwinizm – jest powszechnie przyjmowana przez biologów. Przywołuje tu uczonych o bogatym dorobku naukowym, takich jak Michaela Behe czy Michaela Dentona, a na polskim gruncie chociażby profesora Macieja Giertycha. I puentuje ich podejście tak: „Duże wątpliwości wymienionych badaczy co do darwinizmu na pewno nie biorą się z braku wiedzy biologicznej”. Zapraszamy do wysłuchania podcastu i wyrobienia sobie własnego zdania. Spotkanie prowadzi Mira Jankowska.
Pozostałe podcasty z cyklu „En jak nauka” można znaleźć na stronie W Poszukiwaniu Projektu w zakładce Media oraz na naszym profilu na platformie Soundcloud. „EN jak… nauka”, bo warto wiedzieć i rozumieć więcej!