„En jak nauka” to cykl rozmów z uczonymi, ekspertami w różnych dziedzinach, na tematy, które dotyczą świata nauki. Chcemy zrozumieć zasady i metody, którymi nauka się posługuje. Zderzamy się z wyzwaniami, jakie przed nią stają i zmaganiami uczonych, by jak najprecyzyjniej wyjaśnić i opisać rzeczywistość. Nie obywa się bez dyskusji o nowych odkryciach i uznanych teoriach, które być może wymagają weryfikacji. Szczególnym zainteresowaniem obdarzamy naukowe koncepcje, które starają się wyjaśnić pochodzenie Wszechświata i życia, w tym człowieka. Szukamy argumentów zarówno ZA, jak i PRZECIW nim. Sprawdzamy też, w jaki sposób nauki przyrodnicze i ścisłe oddziałują na kulturę i życie codzienne. A przede wszystkim mamy przyjemność wglądu w świat, do którego nie zawsze jest dostęp i spotkań z naukowcami, którzy są naszymi po nim przewodnikami.
YouTube
Nauki, i to bardzo od siebie odległe, potrafią się nawzajem inspirować. Dotyczy to również biologii i cybernetyki. Na przykład Antoni Kępiński, wybitny polski psychiatra i autor oryginalnej koncepcji metabolizmu informacyjnego, zauważył, że informacja – obok materii i energii – jest jednym z trzech podstawowych komponentów życia. Informacja jest także jednym z fundamentalnych pojęć cybernetycznych. Cybernetyka bada między innymi rolę informacji w układach biologicznych, sposób jej przetwarzania i procesy homeostatyczne. Inspiracji biologicznej w cybernetyce natomiast zawdzięczamy koncept sztucznych sieci neutronowych, algorytmów genetycznych i strategii ewolucyjnych.
Pozostałe podcasty z cyklu „En jak nauka” można znaleźć na stronie W Poszukiwaniu Projektu w zakładce Media oraz na naszym profilu na platformie Soundcloud. „EN jak… nauka”, bo warto wiedzieć i rozumieć więcej!