„En jak nauka” to cykl rozmów z uczonymi, ekspertami w różnych dziedzinach, na tematy, które dotyczą świata nauki. Chcemy zrozumieć zasady i metody, którymi nauka się posługuje. Zderzamy się z wyzwaniami, jakie przed nią stają i zmaganiami uczonych, by jak najprecyzyjniej wyjaśnić i opisać rzeczywistość. Nie obywa się bez dyskusji o nowych odkryciach i uznanych teoriach, które być może wymagają weryfikacji. Szczególnym zainteresowaniem obdarzamy naukowe koncepcje, które starają się wyjaśnić pochodzenie Wszechświata i życia, w tym człowieka. Szukamy argumentów zarówno ZA, jak i PRZECIW nim. Sprawdzamy też, w jaki sposób nauki przyrodnicze i ścisłe oddziałują na kulturę i życie codzienne. A przede wszystkim mamy przyjemność wglądu w świat, do którego nie zawsze jest dostęp i spotkań z naukowcami, którzy są naszymi po nim przewodnikami.
Czy można być zafascynowanym czymś, czego nie widać gołym okiem? Okazuje się, że tak. Mając bowiem specjalistyczne narzędzia, takie jak mikroskop, możemy dostrzec zadziwiające mikroorganizmy.
Doktor Monika Pytka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie zajmuje się bakteriami fermentacji mlekowej. Jak to ujmuje, stanowią one swoisty mikrokosmos, w którym wszystkie elementy są doskonale uporządkowane. Doktor Pytka wskazuje, gdzie występują bakterie fermentacji mlekowej, dlaczego warto kisić warzywa i owoce (a nawet grzyby), jaka jest rola owych mikroorganizmów dla przewodu pokarmowego człowieka. Okazuje się, że są one szczególnie wartościowe dla kobiet.
Osoby chore, bądź w trakcie rekonwalescencji, także powinny być wspomagane produktami, w których bakterie mlekowe występują. Każda z resztą osoba, której zależy na zdrowiu, powinna w ramach profilaktyki spożywać kiszonki lub kwaszonki w swojej codziennej diecie.
O tym wszystkim rozmawiamy w kolejnym odcinku cyklu „En jak nauka”, do którego wysłuchania zaprasza Mira Jankowska.
Pozostałe podcasty z cyklu „En jak nauka” można znaleźć na stronie W Poszukiwaniu Projektu w zakładce Media oraz na naszym profilu na platformie Soundcloud. „EN jak… nauka”, bo warto wiedzieć i rozumieć więcej!