„En jak nauka” to cykl rozmów z uczonymi, ekspertami w różnych dziedzinach, na tematy, które dotyczą świata nauki. Chcemy zrozumieć zasady i metody, którymi nauka się posługuje. Zderzamy się z wyzwaniami, jakie przed nią stają i zmaganiami uczonych, by jak najprecyzyjniej wyjaśnić i opisać rzeczywistość. Nie obywa się bez dyskusji o nowych odkryciach i uznanych teoriach, które być może wymagają weryfikacji. Szczególnym zainteresowaniem obdarzamy naukowe koncepcje, które starają się wyjaśnić pochodzenie Wszechświata i życia, w tym człowieka. Szukamy argumentów zarówno ZA, jak i PRZECIW nim. Sprawdzamy też, w jaki sposób nauki przyrodnicze i ścisłe oddziałują na kulturę i życie codzienne. A przede wszystkim mamy przyjemność wglądu w świat, do którego nie zawsze jest dostęp i spotkań z naukowcami, którzy są naszymi po nim przewodnikami.
YouTube
Nie znamy odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób mogła powstać tak złożona struktura jak komórka. Nie wiedzą tego nawet laureaci Nagrody Nobla – uważa ekspert w dziedzinie nauk biologicznych, profesor Jan Kopcewicz. Profesor zwraca uwagę, że w kontekście powstania pierwszej komórki nasuwają się dwie możliwości: albo mamy tu do czynienia ze stworzeniem, albo z procesem przyrodniczym. Na razie nie jesteśmy w stanie tego rozstrzygnąć, ponieważ nie mamy dowodów, jak rzeczywiście było. Czy zatem teoria inteligentnego projektu ma prawo funkcjonować w nauce jako równoważna koncepcja do darwinowskiej teorii ewolucji? Między innymi na ten temat porozmawiamy w pierwszej części arcyciekawej rozmowy z profesorem Kopcewiczem. Przypomnijmy, że nasz Gość jest biologiem molekularnym i ekspertem w zakresie fizjologii roślin. Profesor Kopcewicz zajmuje się również popularyzacją nauki zwracając przy tym uwagę na zagadnienia filozoficzne w naukach przyrodniczych – spod jego ręki wyszły książki „Kosmos i życie”, „Ziemia planeta życia” i najnowsza „Pytania o życie”. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Mira Jankowska.
Pozostałe podcasty z cyklu „En jak nauka” można znaleźć na naszym profilu na platformie Soundcloud, oraz w serwisie YouTube.